Select Page

LP Jaak Joala – Minu elu

40.00 

NB! Viimased tooted laos!

Plaati on toodetud limiteeritud kogus 500 tükki.

6 laos

Kategooria:

Radar oli Eesti ansambel, mis tegutses aastatel 1977–1987, viljeldes ka proge- ja jazzrock’I ning jazzfusion’it. Aastatel 1977–1983 oli Radar Jaak Joala (1950–2014) saateansambel. See oleks väga napp iseloomustus ühele kümnendi väljapaistvamale ansamblile, kus mängisid erinevatel aegadel eesti tippmuusikud.

Selle heliplaadi puhul on rõhk loomulikult ansambli ja Jaak Joala ühistel aastatel. Ansambli loomise idee sündis Jaagul ilmselt vajadusest eemalduda temale juba liigselt kaela langevast estraadilaulja imagost. Alustanud Kristallides ja Virmalistes ning jätkanud erinevate teleansamblite ning orkestritega, polnud juba kuulsuse tippu tõusval lauljal seda täiesti oma ansamblit, millega oleks saanud teha vaid sellist muusikat, mis talle (neile) meeldis.

Nime Radar olevat Jaak ise välja pakkunud, sest talle meeldis sõna, mis mõlematpidi lugedes oli sama tähendusega. Viide rootslaste ABBA nimekujule on küllap põhjendatud.

Teisalt – mis iseloomustaks paremini muusikalist kollektiivi, kes püüab radarina maailmast uudseima ja parima muusika võnkeid.

Selle kogumikplaadi panime kokku just Jaagu oma ansambliga tehtud lugudest ning olgu lisatud, et tänavu möödub 40 aastat Radari sünnist.

Kuigi Jaak on ise tagasihoidlikult väitnud, et ta oli Radaris vaid üks liikmetest, oli kõigile selge, et see nii siiski ei olnud. Tema oli staar ja liider, kelle arvamus luges. Mida aastaid edasi, seda enam, sest Jaagust oli saanud üleliiduline ja rahvusvaheline lavatäht.

Radaris olid tugevad pillimehed, kes olid ühtlasi ka tugevad isiksused. Jaagu ning ansambli vahel oli mitmeid erinevaid arusaamu, kuid kahjuks lõppes nende kunstiliselt kõrgetasemeline koostöö sügisel 1983, mil Jaak Joalale määrati üleliidulise kultuuriministeeriumi poolt aastane esinemiskeeld. Radar jätkas esinemisi instrumentaalansamblina, peamiselt NSV Liidu vabariikides ja välismaal. Eestis astus Radar üles suhteliselt harva, erandiks vaid muusikalised suurüritused.

Õnneks salvestas Jaak koos ansambliga pikkade kontsertreiside vaheaegadel Eestis viibides uusi laule just meie publiku jaoks. Nüüd saate sobival hetkel nendega koos olla, tõdedes Kustas Kikerpuu laulu „Päike ikka paistma jääb“ sõnadega: „Elu ikka alles jääb ja muusika ei vaibu iial…”

Olavi Pihlamägi

muusikaajakirjanik