Select Page

CD Jaak Joala & Radar – Minu elu

7.99 

lühikirjeldus

Kategooriad: ,

Radar oli Eesti ansambel, mis tegutses aastatel 1977–1987, viljeldes ka proge- ja jazzrock ’i ning jazzfusion ’it. Aastatel 1977–1983 oli Radar Jaak Joala (1950–2014) saateansambel. Ansambli viimaseks esinemiseks jäi kontsert Tallinna Linnahallis 11. septembril 1987. Need napid read oleks väga lühike iseloomustus ühele kümnendi väljapaistvamale ansamblile, kus mängisid erinevatel aegadel eesti tippmuusikud.

Selle heliplaadi puhul on rõhk loomulikult ansambli ja Jaak Joala ühistel aastatel. Ansambli loomise idee sündis Jaagul ilmselt vajadusest eemalduda temale juba liigselt kaela langevast estraadilaulja imagost. Alustanud Kristallides ja Virmalistes ning jätkanud erinevate teleansamblite ning orkestritega, polnud juba kuulsuse tippu tõusval lauljal seda täiesti oma ansamblit, millega oleks saanud teha vaid sellist muusikat, mis talle (neile) meeldis. Nime Radar olevat Jaak ise välja pakkunud, sest talle meeldis sõna, mis mõlematpidi lugedes oli sama tähendusega. Viide rootslaste ABBA nimekujule on küllap põhjendatud. Teisalt – mis iseloomustaks paremini muusikalist kollektiivi, kes püüab radarina maailmast uudseima ja parima muusika võnkeid.

Radari kui instrumentaalansambli tasemest annab tunnistust fakt, et Tartu muusikapäevadel võitis ansambel Grand Prix lausa kolmel korral järjest – 1982, 1983, 1984 ning 1985. aastal parima instrumentaalansambli ja publiku lemmikansambli tiitli.

Neil aastail oli Jaak väga uhke, et just Radar suudab rokkmuusikas selliseid kõrgusi vallutada. Radaris olid tugevad pillimehed, kes olid ühtlasi ka tugevad isiksused. Jaagu ning ansambli vahel oli mitmeid erinevaid arusaamu, kuid kahjuks lõppes nende kunstiliselt kõrgetasemeline koostöö sügisel 1983, mil üleliiduline kultuuriministeerium määras Jaak Joalale aastase esinemiskeelu. Radar jätkas esinemisi instrumentaalansamblina,
peamiselt NSV Liidu vabariikides ja välismaal. Eestis astus Radar üles suhteliselt harva, erandiks vaid muusikalised suurüritused.

Radar osales 1982. aastal muusikalises telefilmis „Teisikud”, kus kaksikpeaosa mängis Jaak Joala.