Select Page

CD Jaak Joala – Jääda iseendaks (venekeelne)

7.99 

Jaak Joala venekeelsete lauludega kogumikplaat „Jääda iseendaks“. Sellel on 21 laulu, mis salvestatud ajavahemikus 1978 – 1986. See on meie laululegendi loometee tippaeg, vastuoluline ja mäslev, mil Eestis hakati Jaaku kutsuma „Kremli ööbikuks“, sest teda oli näha-kuulda rohkem mujal kui kodumaal. Selle plaadi teljeks on Jaagu koostöö ansambliga Radar ning nende ühine ülesastumine telefilmis „Teisikud“ .

Kategooriad: ,

В начале августа в продаже появится долгожданный для многих эстоноземельцев альбом «Быть самим собой» с русскоязычными песнями Яака Йоала . В этом альбоме 21 песня, которые были записаны в 1978-1986 гг. Этот период относится к вершине творчества нашей песенной легенды. Период бурный и противоречивый, когда Яака Йоала в Эстонии стали называть «Кремлёвским соловьём», так как его видели и слышали где угодно, только не в родной Эстонии. И когда Тартуский Новый театр поставил одноимённый музыкальный спектакль с тем, чтобы в августе нынешнего года представить его зрителям Нарвы, то стало ясно, что настало время для издания альбома с русскоязычными песнями Яака Йоала. Стержнем альбома является сотрудничество Яака Йоала с ансамблем «Радар» и их совместное выступление в фильме «Двойники». В альбоме представлена не только совместная работа Яака с его ансамблем. Яаку Йоала писали песни лучшие поэты и композиторы СССР. А сотни поэтов-песенников и молодых композиторов буквально стояли в очереди, чтобы Яак обратил на них внимание и представил их творчество перед широкой публикой. В этом альбоме представлены как песни, ставшие редкостями, но увидевшие в нынешнем альбоме снова свет, благодаря частным коллекциям любителей музыки, так и песни, ставшие хитами. Среди перечня композиторов мы встретим имена Раймонда Паулса, Давида Тухманова, Валерия Севастьянова, Виктора Резникова, Марка Минькова, Владимира Мигули и других.
Cоставитель альбома Олави Пихламяги: Этим альбомом мы продолжаем серию альбомов Яака Йоала. Все альбомы связывает общее внешнее оформление и внутреннее решение, но этот альбом особенный уже тем, что, несмотря на песни, звучащие на русском языке, он снабжен текстами и на эстонском языке. Очень небольшую часть из своего русскоязычного репертуара Яак Йоала записал и на эстонском языке, когда для этого имелась особая причина. Совершенно немыслимой была бы идея оставить наших любителей музыки без части творческого наследия Яака Йоала. Это было бы поистине преступлением. Предлагаемый сборник песен накладывает на этот альбом неповторимую печать той эпохи. И хотя песни не отмечены каким-либо идеологическим штампом того времени, певцу требовалось немало мужества, чтобы быть самим собой.
На сегодняшний день в кругу музыкальных друзей Яака Йоала можно увидеть уже детей его современников и этот альбом несомненно станет для кого-то из них настоящим открытием. Для многих других он станет приятным ностальгическим воспоминанием из эпохи 80-х.

Augustikuu toimusid Narvas Tartu Uue Teatri suvelavastuse „Kremli ööbikud“ edukad etendused ning seal oli eksklusiivselt müügis paljude eestimaalaste jaoks pikalt oodatud Jaak Joala venekeelsete lauludega kogumikplaati „Jääda iseendaks“. Nüüd on see plaat jõudnud ka kauplustesse. Sellel on 21 laulu, mis salvestatud ajavahemikus 1978 – 1986. See on meie laululegendi loometee tippaeg, vastuoluline ja mäslev, mil Eestis hakati Jaaku kutsuma „Kremli ööbikuks“, sest teda oli näha-kuulda rohkem mujal kui kodumaal. Selle plaadi teljeks on Jaagu koostöö ansambliga Radar ning nende ühine ülesastumine telefilmis „Teisikud“ . Antud kogumikul pole mitte ainult Radari ja Jaagu ühistöö. Jaagule kirjutasid omal ajal laule kõik Nõukogude Liidu paremad heliloojad ning sajad noored laulukirjutajad seisid lootusrikkalt järjekorras, et Jaak nende loomingu publiku ette tooks. Sellel plaadil on haruldusi, mis on siin ainult tänu muusikakollektsionääride erakogudele, kui ka laialdast populaarsust võitnud lööklaule. Heliloojate loendist leiate Raimonds Paulsi, David Tuhmanovi, Valeri Sevastjanovi, Viktor Reznikovi, Mark Minkovi jt nimed. Plaadi koostaja Olavi Pihlamägi: „Selle kogumikuga jätkame Jaak Joala helikandjate seeriat. Kõiki plaate seob küll ühine kujundus ja sisuline lahendus, kuid see on plaat, mis vaatamata oma vene keeles kõlavatele lauludele, on varustatud ka eestikeelsete tekstidega. Vaid väikese osa oma venekeelsest repertuaarist salvestas Jaak ka eesti keeles ja selleks pidi olema tal eriline põhjus. Jätta meie muusikasõber aga ilma Joala suure laulupärandi ühes osast, oleks pahategu. Pakutav muusikavalik lööb sellele plaadile epohhi kordumatu pitseri, milles viisnurka pole küll näha, kuid ometi nõudis see aeg lauljalt mehisust jääda oma hinges iseendaks. “Tänaseks on Jaak Joala muusikasõprade ringi liitunud juba tema põlvkonnakaaslaste lapsed ning ehk on neilgi nüüd aeg oma avastusteks, teistele saab see olema aga nostalgiaretk aastakümnete taha.

Jaak Joala (26. juuni 1950 Viljandi – 25. september 2014 Tallinn) oli Eesti laulja, muusikapedagoog, televisiooni- ja raadiosaatejuht ning muusikaprodutsent. Joala muusikukarjäär algas biitansamblis Kristallid 1966. aastal flöödimängija ja lauljana ning pärast ka basskitarristina. 1968 lõi ta bassimängija ja lauljana kaasa Toivo Kurmeti ansamblis Virmalised. Sellesse aega jäävad ka tema esinemised Eesti Televisiooni populaarsetes saadetes „Horoskoop” ja „Kanal 13” ning kiiresti kasvas tema kui laulja kuulsus. 1970. aastatel võitis ta auhindu paljudel lauluvõistlustel ja festivalidel nii Eestis kui ka välismaal. 1975. ja 1979. aastal osales ta edukalt rahvusvahelisel lauluvõistlusel Sopotis. Aastatel 1976–1983 esines Jaak Joala saateansambliga Radar kõikjal NSV Liidus ja välismaal. 1984. aastal moodustas ta ansambli, mis sai hiljem nimeks Lainer, kus oli solist ja instrumentalist. 1980. aastate lõpus loobus ta aktiivsest lauljakarjäärist. Uut indu lisas kuldsete kuuekümnendate projekt „Kollane Allveelaev G” 1991. a ja nostalgiatuur „Las jääda kõik, mis hea” koos sõprade Ivo Linna ja Tõnis Mägiga 1996.
Loobudes laulmisest, pühendus Jaak pedagoogi-, produtsendi- ja saatejuhitööle. Jaak oli seotud ka Eesti Eurovisioonile viimisega alates 1993 kuni 2008. Jaak Joala oli Georg Otsa kõrval üks kuulsamaid eelmise sajandi lauljaid nii üleliidulises kui rahvusvahelises ulatuses. 1980 anti talle ENSV teenelise kunstniku aunimetus ning Eesti Fonogrammitootjate Ühing tunnustas teda postuumselt 2015. a elutöö preemiaga erakordse muusikalise tegevuse eest. Kaks aastat järjest (2017, 2018) on Jaak Joala senised kogumikplaadid toonud talle postuumselt parima meesartisti Kuldse plaadi. Jaak oli üks Eesti Esitajate Liidu asutajaid ja kauaaegne juhatuse esimees.