Select Page

Jaak Joala (26. juuni 1950 Viljandi – 25. september 2014 Tallinn) oli Eesti laulja, muusikapedagoog, televisiooni- ja raadiosaatejuht ning muusikaprodutsent.
Joala muusikukarjäär algas Olav Ehala ja Olev Künnapiga biitansamblis „Kristallid“ 1966. aastal flöödimängija ja lauljana ning pärast ka basskitarristina. 1968 lõi ta bassimängija ja lauljana kaasa Toivo Kurmeti ansamblis „Virmalised“. Sellesse aega jäävad ka tema esinemised Eesti Televisiooni populaarsetes saadetes “Horoskoop” ja “Kanal 13” ning kiiresti kasvav tema kui laulja kuulsus.

Tee teleekraanile avas Jaagule ETVs toimetajana töötanud helilooja ja ansamblijuht Kustas Kikerpuu, kes oli ka populaarse lauluvõistluse „Horoskoop“ toimetaja. 1968.a sügisel sündis ETVs uus noortesaade „Kanal 13“, mille toimetajaks ja saatejuhiks sai Mati Talvik ja režissööriks Leo Karpin. Just Leo Karpin oli Jaagu muusikalise mängufilmi „Teisikud“ režissööriks ning tema sidemed omaaegse Kesktelevisiooniga Moskvas andsid Joalale võimaluse ka üleliidusel ekraanile jõuda.
1970. aastatel võitis Jaak auhindu paljudel lauluvõistlustel ja festivalidel nii Eestis kui ka välismaal. 1975. ja 1979. aastal osales ta edukalt rahvusvahelisel lauluvõistlusel Sopotis.
Aastatel 1977 –1983 esines Jaak Joala saateansambliga „Radar“ kõikjal NSV Liidus ja välismaal.
1984. aastal moodustas Jaak Tallinna Linnahalli juures ansambli „Laine-84“, millest aasta pärast sai „Lainer“, kus ta oli nii solist kui instrumentalist. Nendegi kollektiividega ulatusid Jaagu kontsertreisid kõikjale NSV Liidus.

1980. aastate lõpus loobus Joala aktiivsest lauljakarjäärist. Uut indu lisas kuldsete kuuekümnendate projekt „Kollane Allveelaev G“ 1991.a ja nostalgiatuur „Las jääda kõik, mis hea“ koos sõprade Ivo Linna ja Tõnis Mägiga 1996.
Loobudes laulmisest, pühendus Jaak pedagoogi-, produtsendi- ja saatejuhitööle.
Jaak oli seotud ka Eesti Eurovisioonile viimisega alates 1993.a kuni 2008.a. olles konsultandiks peaprodutsentidele ja andes nõu esinejatele.
Jaak Joala oli Georg Otsa kõrval üks kuulsamaid eelmise sajandi lauljaid nii üleliidulises kui rahvusvahelises ulatuses. 1980 omistati talle ENSV teenelise kunstniku aunimetus ning Eesti Fonogrammitootjate Ühing tunnustas teda postuumselt 2015.a elutöö preemiaga erakordse muusikalise tegevuse eest. Kolm aastat järjest (2017, 2018 ja 2019) on Jaak Joala senised kogumikplaadid toonud talle postuumselt parima meesartisti Kuldse plaadi.
Jaak oli üks Eesti Esitajate Liidu asutajaid ja kauaaegne juhatuse esimees.

Jaak Joalale on kirjutanud laule enamik Eesti heliloojatest, kuid edukas oli koostöö selliste laululoojatega nagu Arne Oit, Uno Naissoo, Kustas Kikerpuu, Gennadi Taniel, Valter Ojakäär, Gennadi Podelski, Rein Rannap, Olav Ehala, Andres Valkonen.
Algusaastatel oli Jaagu repertuaaris palju välismaiseid hitte, mida ta esitas eesti keeles. Tema lemmikuteks olid lauljatest Cliff Richard, Elton John, Billy Joel. Ansamblitest loomulikult The Beatles, Toto, Procol Harum jt.
Kui Jaagu üleliiduline populaarsus hakkas kasvama, pakkusid oma laule talle ka paljud Venemaa laululoojad nagu David Tuhmanov, Aleksandr Zatsepin, Vladimir Migulja, Valeri Sevastjanov, Viktor Reznikov, Vladimir Gustov, Vladimir Matetski. Palju on esitanud Jaak ka Läti maestro Raimonds Paulsi loomingut.
Jaak Joala kui laulja omapära oli laulude kiires õppimises ja veatus esituses ning alati oma võtme leidmises laulude tõlgendamisel. Sellisena on ta jäänud eeskujuks tänastele noorema põlvkonna artistidele.